Aktualności

Ogródek ziołowy na terenie pałacu ZSP Biedrzychowice

tytul

O tym, że „przyroda jest lekarstwem dla wielu chorób” wiadomo już od dawna. Z inicjatywy uczniów klas I i II Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, a także nauczycielki zawodu Marii Kruczkowskiej na terenie naszej szkoły powstał ogródek ziołowy z roślinami jadalnymi i kwiatami.

Jako szkoła wychodzimy naprzeciw wszelkim inicjatywom realizującym prozdrowotne właściwości drzemiące w naturze. We wrześniu zaczynamy przygodę z potrawami na bazie tych ziół i kwiatów. Trzymajcie kciuki, konsekwencja i wytrwałość na pewno nam się przyda.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Paintball dla klasy mundurowej

SAMSUNG CAMERA PICTURES

W dniu 6 czerwca mundurowi uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Sylwii Robaszewskiej i Pana Adama Kosobuckiego mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie poprzez zabawę w paintball. W plenerze Gór Izerskich przy pięknej słonecznej pogodzie, młodzież wylewała ostatnie poty w sportowej rywalizacji. Paintball to bezpieczna gra symulująca pole walki, w której uczestnicy wyposażeni są w karabinki strzelające kulkami wypełnionymi kolorową farbą. Zawodnicy podzieleni na zespoły walczą między sobą lub wykonują naznaczone zadania np. zdobycie flagi lub bazy przeciwnika. Nasza młodzież, jak zwykle stanęła na wysokości zadania. Jak się okazało, gra wymagała wykazania się niezłą kondycją oraz umiejętnościami taktycznymi i strategicznymi. Po wyczerpującej rozgrywce można było się podzielić wrażeniami przy ognisku i pieczonej kiełbasce.

Konkurs kulinarny Smaki Kwisy 2018 – wygrana naszej drużyny

tytul

W czasie konkursu uczestnicy do przygotowania mieli potrawę z ryb na zimno. Jury oceniało oryginalność, smak i wygląd potraw, a także dekoracje na talerzu i na stole. Do konkursu przystąpiło 7 drużyn. Po burzliwych naradach jury wyłoniło zwycięzców.

Magdalena Majgier i Karolina Ramulewicz z III klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych zwyciężyły zdobywając pierwsze miejsce za swoją potrawę Wariacja na temat pstrąga – kiełbasa w towarzystwie konfitur z czerwonej cebuli na chmurce z dziką zieloną przyjemnością.

Należy również wymienić miejsce II, które należy do Zuzanny Mytkowskiej- również uczennicy naszej szkoły z klasy I Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, przyznane za potrawę Zrolowany pstrąg

Wsparcia w czasie konkursu udzieliły: Maria Kruczkowska – nauczyciel przedmiotów zawodowych, Beata Białocka -pedagog, Małgorzata Majgier – mama Magdaleny.

Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

ZAKOŃCZENIE PRAKTYK W OYBIN

tytul

W piątek 25 maja swój miesięczny pobyt na praktykach zawodowych w saksońskiej miejscowości Oybin koło Zittau zakończyła grupa uczniów ZSP w Biedrzychowicach i ZSA w Bożkowie.
Dziękujemy naszym młodym gastronomom i hotelarzom za współpracę i aktywny udział w praktykach:
* grupa z Biedrzychowic – gastronomia: Nikola, Ewa, Ernest, Zuza, Ola i Konrad oraz hotelarstwo: Patrycja, Klaudia, Ola, Klaudia.
* grupa z Bożkowa – gastronomia: Angelika, Justyna, Ola, Daria, Wojtek.
Życzymy wielu dalszych sukcesów w nauce i poznawaniu przyszłego zawodu.

Praktyka została zorganizowana przez Stowarzyszenie P-ZFST „Pogranicze”, we współpracy z ABS Robur GmbH Zittau oraz ZSP w Biedrzychowicach i ZSA w Bożkowie, w ramach projektu „Specjalistyczna praktyka zawodowa z zakresu gastronomii, hotelarstwa i architektury krajobrazu dla uczniów szkół zawodowych z Dolnego Śląska w Saksonii (Niemcy)” (numer: 2017-1-PL01-KA102-038003).

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

1 2 3 79