Z wizytą w bazie NATO Eurokorpusu w Strasburgu

tytul

W dniach 20-22 maja grupa naszej młodzieży z klasy mundurowej z wychowawcami panem Adamem Kosobuckim i Krzysztofem Złocikiem zagościła w bazie Eurokorpusu wojsk NATO w Strasburgu we Francji. To piękne miasto, które przez wieki było przedmiotem sporów pomiędzy Francją i Niemcami, obecnie jest symbolem pojednania narodów oraz siedzibą wielu ważnych instytucji europejskich mi.in Parlamentu Europejskiego, Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Eurokorpusu NATO.

Dzięki uprzejmości dowódcy polskiego kontyngentu Eurokorpusu Pana gen. bryg. Wojciecha Kucharskiego mogliśmy zwiedzić bazę Eurokorpusu NATO w Strasburgu a nawet, tak jak prawdziwi żołnierze, kwaterować i żywić się na jej terenie przez 3 dni. Eurokorpus to wielonarodowa struktura wojskowa szybkiego reagowania, utworzona w celu udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju – zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO. To liczące około 1000 żołnierzy dowództwo korpusu, wraz z rozwiniętą jednostką wsparcia stacjonuje w Strasburgu, we Francji i posiada zdolności do dowodzenia formacjami bojowymi, do 60 000 żołnierzy w różnych operacjach oraz strefach klimatycznych. Stacjonują tu wojska Niemiec, Francji, Hiszpanii, Belgii, Luksemburga oraz Polski, Rumunii, Turcji, Grecji i Włoch.

Nie omieszkaliśmy oczywiście zwiedzić pięknego miasta, a w nim przecudownej katedry Notre Dame, pięknych placów, uliczek i kanałów. Skosztowaliśmy też miejscowego alzackiego przysmaku Tarte Flambee, przygotowywanego w tradycyjnych piecach opalanych drewnem i słodziutkiej ciepłej czekolady w urokliwych staromiejskich kafejkach.

W programie naszej wizyty nie mogło zabraknąć Europarlamentu, tym bardziej, że znajdowaliśmy się w przeddzień wyborów do tej instytucji. W pięknie i gustownie urządzonym wnętrzu kilka razy do roku zbierają się europosłowie demokratycznie wybrani przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, aby decydować o najważniejszych sprawach Europy. Tym razem to my mogliśmy zasiąść w błękitnych fotelach i przez chwilę poczuć się jakbyśmy decydowali o losach naszego kontynentu :)

To były niezapomniane chwile, poznaliśmy kulisy pracy żołnierzy NATO, zobaczyliśmy wspaniałą architekturę miasta, usłyszeliśmy piękny francuski język i poznaliśmy gościnnych Francuzów. To ważne abyśmy poznawali kulturę innych narodów bo pozwoli nam to na zbliżenie, wzajemne zrozumienie i współpracę w ramach Unii Europejskiej.

Dopełnieniem wycieczki była wizyta w gospodarstwie rolnym i sortowni warzyw Kaufmann we Freisbach w Niemczech, którą zwiedziliśmy w drodze powrotnej. Dzięki gościnności właściciela firmy p. Kaufmanna nasi logistycy mogli prześledzić proces produkcji rolnej oraz sortowania, kompletacji i pakowania warzyw w nowoczesnym przedsiębiorstwie rolnym. Pięknie dziękujemy.

Szczególnie dziękujemy naszemu sponsorowi – firmie Pas – Trans z Gryfowa, która nieodpłatnie udostępniła nam busa, oraz Panu majorowi Ernestowi Szumełdzie – organizatorowi wyjazdu z ramienia Eurokorpusu. To dzięki nim mogliśmy zrealizować nasze marzenie.

Galeria zdjęć