Z wizytą w Dr. Schumacher Polska, czyli kolejna „logistyczna” podróż

tytul

Dnia 16.05.2018 roku uczniowie klasy II TL gościli w siedzibie firmy produkcyjnej – Dr. Schumacher Sp. z o. o. w Lubaniu. Firma ta jest jednym z wiodących w Europie producentów chusteczek nawilżanych, które znajdują zastosowanie w pielęgnacji, higienie, dezynfekcji, a także w kosmetyce i w gospodarstwie domowym.

Nie bez powodu w tytule pojawia się hasło podróż, wszak nie od dzisiaj widomo, że podróże kształcą – nawet te niedalekie. Tym razem była to wyprawa, która pozwoliła nam skonfrontować wiedzę i umiejętności zdobyte w szkolnej ławce z rzeczywistością, co jest szczególnie ważne w kontekście zbliżającego się wielkimi krokami egzaminu.

Po obowiązkowym szkoleniu BHP i krótkiej prezentacji firmy, rozpoczęliśmy zwiedzanie poszczególnych jej działów. Mieliśmy świadomość, że znajdujemy się w jednym z najnowocześniejszych centrów produkcyjnych w naszym regionie i nie zawiedliśmy się. Przedsiębiorstwo dysponuje parkiem maszynowym i technologiami, które spełniają najwyższe światowe standardy.

Pierwsze miejsce, któremu mieliśmy się okazję lepiej przyjrzeć to magazyn komponentów. Obserwacja urządzeń do transportu wewnętrznego „w akcji”, różnorodności stosowanych materiałów, pracy załogi podczas rozładunku dostawy czy wreszcie ogromnej przestrzeni wysyconej niemal w 100% zeskładowanymi towarami (na regałach lub bezpośrednio na posadzce) to nie lada gratka dla każdego przyszłego logistyka. Podobnymi udogodnieniami i wysokim stopniem automatyzacji może poszczycić się magazyn wysyłek. Tu dodatkowo wdrożony jest specjalny system transportu palet, umożliwiający przemieszczanie uformowanego ładunku w głąb budynku przy wykorzystaniu sieci przenośników rolkowych. Nowinki techniczne i pokazy pracy urządzeń czekały na nas zresztą w każdej strefie magazynowej, co sprawiło, że czas przeznaczony na wycieczkę minął niepostrzeżenie.

Przedsiębiorstwo Dr. Schumacher liczy sobie ok. 30 000 metrów kwadratowych powierzchni i dysponuje prawie 50 liniami produkcyjnymi. To sprawia, że rocznie produkuje się tu ponad 100 milionów paczek chusteczek i prawdopodobnie liczba ta będzie wzrastać. Zarząd planuje bowiem dalszy dynamiczny rozwój i inwestycje. Odwiedziny u światowego lidera w swojej branży były dla nas prawdziwą przyjemnością i bardzo ciekawą lekcją logistyki.

DSC_3053 DSC_3057 DSC_3058 DSC_3060 DSC_3061 startowe